Strona główna > Koncerty > Recitale chopinowskie
 
  WTM
Ogniska Muzyczne
Biblioteka
Koncerty
  W siedzibie WTM
  Królewskie Arkady Sztuki
  Międzynarodowy Festiwal Organowy Jan Sebastian Bach
Recitale chopinowskie
    Galeria
    Wykonawcy recitali
    O Pałacu
  Ogniska Muzyczne
  Promenada
  Edukacja
  Ars Nova
  Archiwum Koncertowe
Edukacja
Praca
Mapa strony
Linki
Kontakt

W głębi parku Morskie Oko, na skraju skarpy stoi malowniczy pałacyk o oryginalnych formach, zwany dziś Pałacem Szustra. Jego historia sięga końca XVIII wieku, kiedy w tym pięknie położonym miejscu powstała wg projektu E. Schroegera podmiejska siedziba Elżbiety z Czartoryskich Lubomirskiej.

Klasycystyczny Pałacyk ks. Lubomirskiej został w latach 80-tych XVIII w przebudowany przez Szymona Bogumiła Zuga, architekta, który pozostawił po sobie w stolicy wiele wybitnych dzieł architektury, m.in. wzniesiony na pl. Małachowskiego kościół ewangelicko-augsburski.
W 1817 r. podmiejska rezydencja stała się własnością Aleksandry Potockiej, a w trzy lata później Anny z Tyszkiewiczów Potockiej. Na jej życzenie pałacyk został w latach 1822-25 przebudowany przez architekta Henryka Marconiego i otrzymał modne wówczas formy neogotyckie.

Zdewastowaną w czasie Powstania Listopadowego budowlę zakupił znany warszawski litograf i kolekcjoner dzieł sztuki Franciszek Szuster, który po raz kolejny przebudował pałac w 1852 r. Od jego nazwiska pałac otrzymał dzisiejszą nazwę. W czasie II wojny światowej pałac został całkowicie zrujnowany, a park doszczętnie zniszczony. W latach 1962-64 odbudowano go, przeznaczając na siedzibę Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego. Dziś jest miejscem spotkań melomanów, miłośników dobrej muzyki. W pięknie odrestaurowanych wnętrzach można usłyszeć znakomitych solistów i zespoły kameralne. Romantyczny niegdyś park rozciągający się od ulicy Puławskiej do Belwederskiej, stanowi naturalne, piękne dopełnienie tego wyjątkowego zakątka stolicy.


Do góry | Strona startowa | Copyright © WTM | Kontakt |