Strona główna > Koncerty > Ars Nova
 
  WTM
Ogniska Muzyczne
Biblioteka
Koncerty
  W siedzibie WTM
  Królewskie Arkady Sztuki
  Międzynarodowy Festiwal Organowy Jan Sebastian Bach
  Recitale chopinowskie
  Ogniska Muzyczne
  Promenada
  Edukacja
  Ars Nova
    Dyskografia zespołu
    Jacek Urbaniak
  Archiwum Koncertowe
Edukacja
Praca
Mapa strony
Linki
Kontakt

Jacek Urbaniak - studia na oboju i flecie prostym odbył w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie (1974 r). Był oboistą Opery w Oslo, Warszawskiej Opery Kameralnej i Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Od 1980 r. zajmuje się instrumentami historycznymi grając na fletach, pomortach, cornamuse. W roku 1981 objął kierownictwo zespołu ARS NOVA, dla którego opracowuje cały repertuar, prowadzi koncerty, tournes i nagrania. Koncerty zespołu pod jego kierownictwem miały miejsce we wszystkich polskich filharmoniach i na najważniejszych festiwalach muzycznych w kraju i za granicą. Jacek Urbaniak otrzymał nagrody Polskiego Radia za sięganie do polskich korzeni kulturowych i przełamywanie barier dzielących tradycję od współczesności, nominację pisma Polityka za osiągnięcia muzyczne w latach 1995 i 1996, a nagrania zespołu Ars Nova pod jego kierunkiem uzyskały prestiżową nagrodę fonograficzną FRYDERYK '96. Od roku 1996 wspólpracuje z wieloma reżyserami teatralnymi komponując muzykę do spektakli telewizyjnych, teatralnych i filmowych. Otrzymał nagrodę na Festiwalu Teatralnym w Opolu za muzykę do spektaklu Teatru Wierszalin.
Jacek Urbaniak poprowadził w latach 1993-1996 około 100 audycji radiowych o muzyce dawnej. W roku 2002 otrzymał tytuł Zasłużonego dla Warszawy.
Jacek Urbaniak jest jurorem konkursów muzyki dawnej, współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Muzyki Dawnej, viceprezesem Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego i dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Dawnej Polskiego Towarzystwa Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie.


Do góry | Strona startowa | Copyright © WTM | Kontakt |